عصب کشی دندان

توسط
در دندانپزشکی, مقالات

بسیاری از افرادی که  با بیماری های دندانی  و یا عصب کشی برخورد می کنند حتما در طول پروسه درمانی خود با نام عصب کِشی که برخی اوقات به اشتباه «عصب کُشی» تلفظ می شود. عصب کشی روت کانال نیز نامیده می شود. این عنوان از سه کلمه Root به معنای ریشه و Canal به معنای مجرا و Therapy به معنی معالجه تشکیل شده است. که مفهوم کلی آن معالجه مجرای ریشه دندان می باشد و   زیر شاخه ای از دندان پزشکی به نام اندو یا اندودنتیکس به شمار می آید که شامل دانش و اعمالی می باشد که به معالجه و حفظ ریشه دندان می پردازد وظیفه تشخیص و درمان پالپ های آماسی و بیمار شده را شامل می شود.با این توضیحات درمان ریشه با روت کانال تراپی به این معنی میباشد درمان دندان هایی که به علت پوسیدگی وسیع مجاور اتاق عصب در معرض از دست رفتن می باشد. مسئله درمان کانال ریشه دندان همواره برای افراد با سوال ها و ابهامی هایی همراه است. بسیاری از افرادی که برای درمان ریشه دندان خود به دندان پزشک مراجعه می کنند، دغدغه هایی در مورد آینده دندان عصب کشی شده دارند. اکثرا بر این باور عمومی هستند که عصب کشی، دندان ها را ضعیف می کند.عصب کشی دندان

البته برخی  از دندان پزشکان هم با توصیه به روکش کردن دندان عصب کشی شده، این باور در عصب کشی را در بیماران به وجود می آورند که دندان ها بعد از عصب کشی، ضعیف و شکننده می شوند. به دلیل وجود همین سوالات متعدد که اغلب هم بین کسانی که با  مشکل  عصب کشی مواجه اند، مشترک است.

در داخل ریشه دندان کانال هایی است که حاوی بافت نرمی به نام پالپ می باشد . پالپ شامل عروق خونی، اعصاب و بافت زمینه ای است. همین بافت نرم در اصطلاح عامیانه، عصب دندان نامیده می شود. درمان ریشه می تواند در یک یا دو جلسه انجام شود و شامل این مراحل است؛ معاینات اولیه تشخیصی و رادیوگرافی ها تهیه و سپس بی حسی انجام می شود.
پس از بی حس شدن دندان ، حفره ای داخل تاج ایجاد و از وسایل کوچک و ظریف سوهان مانند (به نام فایل) برای بیرون اوردن  پالپ (عروق و اعصاب) و تمیز کردن و شکل دادن کانال های دندان از ناحیه تاج تا انتهای ریشه استفاده می شود. بعد از تکمیل پاک سازی و شکل دهی، کانال های ریشه توسط ماده لاستیک مانندی پر می شود تا فضای کانال های دندان مهر و موم شود. در اکثر موارد روی این فضا پانسمان موقتی جهت بستن حفره قرار داده می شود.

این پانسمان در جلسه بعدی توسط دندان پزشک برداشته می شود تا ترمیم نهایی دندان و در صورت نیاز، قرار دادن روکش انجام شود. اگر ساختار دندان جهت نگه داشتن ترمیم کافی نبود، اندودنتیست یا دندان پزشک وسیله ای را داخل دندان قرار می دهد تا گیرایی کافی جهت قرار گرفتن ترمیم نهایی تامین گردد. تعداد کانال های موجود در ریشه های هر دندان با دندان دیگر متفاوت است،  به طوری که دندان های جلو معمولا دارای  یک یا دو کانال و دندان های عقب سه یا چهار کانال دارند.

عصب کشی دندان
این پست توصیه می شود

نظرات