معاینه دندان

توسط
در معاینه

فکر کردن در مورد روندی که قرار است در طول معاینه دندانپزشکی انجام شود، باعث اضطراب برخی می شود. به گزارش مراکز کنترل و پیشگیری بیماری ۴۰ درصد از بزرگسالان و ۲۰ درصد از کودکان به طور منظم به دندانپزشک مرجعه نمی کنند.

با این حال، اضطراب و عدم مراجعه برخی تنها به دلیل عدم اطلاع از روند معاینه دندانپزشکی است. برای حفظ سلامتی دهان و دندان، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن همیشه کافی نیست. برای اقدامات پپیشگیرانه مراجعه به دندانپزشک ضروری است. در طول معاینه مراحل زیر مورد انتظار است:

مراحل معاینه دندانپزشکی

 • عکس برداری دندانپزشکی

عکس برداری دندانپزشکی غالبا در هر معاینه ای انجام می شود. این کار به تشخیص وجود حفره بین دندان ها، سلامت و ارتفاع استخوان های حامی و موقعیت دندان های در حال رشد کودکان کمک میکند. شایان ذکر است عکس برداری با اشعه ی ایکس انواع مختلفی دارد که دندانپزشک در مورد بهترین نوع و تعداد آنها تصمیم خواهد گرفت.

 • معاینه دهانی

در طول یک معاینه معمول، دندانپزشک به دنبال پوسیدگی خواهد گشت و در صورت یافتن پوسیدگی اقدامات لازم را اتخاذ خواهد نمود.

وسایل مورد نیاز برای معاینه دهان

 • چوب زبان (آبسلانگ)
 • چراغ قوه
 • گاز تمیز

روش معاینه قبل از مراجعه به دندانپزشک

 • دست ها را با آب وصابون شسته و معاینه شونده را روی یک صندلی بنشانید. بیمار دهان خود را کاملاً باز میکند تا تمام فضای دهان قابل بررسی باشد.
 • برای اینکه لثه و همه سطوح دندان ها به خوبی معاینه شود، بایستی از یک طرف فک بالا شروع وبه طور منظم با برسی کلیه سطوح دندانی به سمت دیگر فک، معاینه را ادامه داده وسپس به همین ترتیب برای فک پایین عمل کرد.
 • برای معاینه لثه و سطح زبانی دندان های فک پایین، باید زبان و برای معاینه لثه و سطح لبی دندان های فک بالا و پایین، لب ها و گونه را با چوب زبان از سطح لثه دور نمود.
 • برای معاینه زبان، نوک آن را با گاز تمیز گرفته و به سمت خارج از دهان کشیده و تمام سطوح آن با دقت بررسی کنید. در صورت مشاهده علائم سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

معاینه دندان کودکان

اولین مراجعه ی هرکودک به دندانپزشک از اهمیت بسیاری برخوردار است. اگر کودک دچار اضطراب و ترس شود و یا بین دندانپزشک و کودک رابطه ی دوستانه ای برقرار گردد اثرات آن تا پایان عمر باقی می ماند.

به والدین توصیه می شود در این زمینه نکات زیر را مد نظر قرار دهند :

 

 1. دندانپزشکی انتخاب کنید که حوصله و وقت کافی برای کار کردن با کودک را داشته باشد و خودتان شخصا به وی اعتماد داشته باشید .
 2. از بیان نکات فنی و پزشکی خودداری کنید. کودک مفهوم نکاتی مثل عفونت دندان, پوسیدگی دندان, کشیدن و غیره را نمی داند و بیان چنین نکاتی غیر از اضطراب برای کودک فایده ای ندارد. فقط کافی است به کودک گفته شود که برای زیبا کردن و خوشبو کردن دهان لازم است دندانپزشک دهان اورا ببیند.
 3. به کودک قول جایزه یا هرچیز دیگری را برای مراجعه به دندانپزشکی ندهید. همین قول ها باعث میشود که کودک این مراجعات را آزار دهنده بداند. کودک میداند هیچ گاه برای رفتن به جایی لذت بخش مثل پارک بازی به او چنین قولی نمیدهید.
 4. هیچ گاه مسائل پزشکی و دندانپزشکی خود را جلوی کودک بیان نکنید.پدر و مادری که خود اضطراب داشته باشند بی شک این اضطراب را به کودک منتقل می کنند.
 5. نقاشی به کودک در برقراری ارتباط با یک محیط کمک می کند بنابر این از کودک بخواهید هنگام مراجعه به دندانپزشکی حواس خود را خوب جمع کند و پس از رفتن به منزل, مطب دندانپزشک را نقاشی کند و همچنین از وی بخواهید راجع به مسواک و خمیر دندان و غیره نقاشی کند.
 6. می توانید با کودک خود دکتر بازی کنید و دهان عروسک های وی را معاینه کنید. در حین بازی بسیاری از نکات مثبت را به کودک بیاموزید.
 7. به کودک اجازه دهید با پای خود وارد مطب شود تا اعتماد به نفس کودک را تقویت کنید. با بغل کردن و بوسیدن پی در پی کودک کاری از پیش نمی برید.
 8. هیچگاه روش برخورد با کودک خود را به دندانپزشک یاد ندهید. هردندانپزشک می داند که چگونه باید با کودک رفتار کند و بیان شما فقط باعث ناراحتی دندانپزشک و اضطراب کودکتان می شود. همیشه همانطور رفتار کنید که دندانپزشکتان از شما می خواهد. اگر از شما بخواهد کودک را در حین معاینه همراهی کنید این کاررا انجام دهید. در غیر این صورت در اتاق انتظار، منتظر باشید.
 9. در صورتی که می خواهید مسئله ای را در ارتباط با نحوه درمان یا مسائل پزشکی و دندانپزشکی کودک با دندانپزشک در میان بگذارید به طور خصوصی با دندانپزشک صحبت کنید نه دربرابر کودک.
 10. انتخاب مراحل درمان و نحوه درمان را به دندانپزشک بسپارید. اصولا بهتر است در جلسات اول درمان هایی برای کودک انجام شود که درد و ناراحتی ندارند.

برای کودکان خردسال حداقل سالی ۱ بار معاینه ی دندانپزشکی توصیه می شود.

نهایتا در سن ۱ سالگی باید کودک را برای اولین بار به دندانپزشکی برد.( ۶ ماه بعد از رویش اولین دندان شیری )

در ۲-۳ سالگی مراجعه منظم به دندانپزشک را آغاز کنید.

مراجعه به دندانپزشک در بزرگسالان

اگر خود شما از رفتن به دندانپزشکی اضطراب دارید نکات زیر را مدنظر داشته باشید :

 1. بهتر است نگرانی و اضطراب خود را به اطلاع دندانپزشک خود برسانید. زیرا به او این امکان را می دهد که از روش درمانی مطلوب و مناسب نیاز شما استفاده کند حتی با تجویز دارو از اضطراب شما بکاهد.
 2. در حین کار دندانپزشکی که دندانپزشک مشغول درمان شماست سعی کنید در شرایطی قرار گیرید که بتوانید تصویر خود را به طوری که آرام روی صندلی استراحت می کنید مشاهده کنید. (اگر بر روی یونیت دندانپزشکی, دوربین و مانیتور وصل شده باشد.)
 3. سعی کنید زمانی را برای رفتن به دندانپزشکی انتخاب کنید که احساس فشار کمتری می کنید و نیز کمتر شتاب زده هستید و از این رو برخی افراد روز تعطیل یا ساعات اولیه روز را برای این امر اختصاص می دهند.
 4. اگر صدای خالی کردن دندان شما را آزار می دهد یک رادیو ضبط پرتابل و هدفون امپی تری پلیر به همراه داشته باشید و به موسیقی مورد علاقه ی خود در حین کار گوش کنید.
 5. گاهی حضور یکی از اعضای خانواده یا یکی از دوستان می تواند آرام بخش و موجب اطمینان خاطر بیشتر شما شود.
 6. دندانپزشک برای اینکه هنگام بی حسی دردی نداشته باشید محل تزریق را با پنبه آغشته به اسپری یا ژل بی حسی, بی حس می کند.

در بزرگسالان معاینات دوره ای، هر ۶ ماه یک مرتبه برای برسی لثه و دندان ها توصیه می شود.

به طور کلی افراد با ریسک بالای پوسیدگی دندان, هر ۳ تا ۴ ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنند و افراد با ریسک کم تر, هر ۶ تا ۹ ماه یک بار.

زمان مراجعه به متحصصین دندان و فک

 1. مراجعه ی مادران باردار به متخصصین زنان و زایمان یا متخصص تغذیه که علاوه بر توصیه های بهداشتی به مادر که در حفظ سلامت دهان و دندان او موثر است, توصیه ی تغذیه ای نیز در بهبود سلامت دهان و دندان مادر و کودک هردو موثر است.
 2. مراجعه ی کودک به متخصص ارتودنسی در سن ۶ تا ۱۰ سالگی جهت پیشگیری از اختلالات اسکلتی فکی دهانی و مراجعه در سن ۱۲ تا ۱۳ سالگی جهت رفع اختلالات دندانی.
 3. مراجعه کودک به متخصص دندانپزشک کودکان با رویش اولین دندان دائمی آسیایی بزرگ که در سن ۶ تا ۷ سالگی رویش می کند جهت بستن شیار دندان های آسیا بزرگ اول با فیشور سیلانت(شیار بند) جهت جلوگیری از پوسیدگی زود هنگام این دندان.
مطالب مشابه

نظرات