بلیچینگ

توسط
در زیبایی

دندان ها از نقش اساسی در زیبایی فرم لبخند برخوردار هستند. در صورتی که دندان ها پوسیده باشند نیاز به ترمیم دارند. دندان هایی که نامرتب هستند باید به صورت منظم در کنار هم جای بگیرند. اما زمانی که رنگ آنها کدر باشد می‌توان با کمک بیلچینگ آنها را روشن و زیبا کرد.

بد رنگی دندانها از جمله مشکلات اکثر بیماران مراجعه کننده به دندانپزشکی است. درواقع رنگدانه ی خوراکی ها در مدت زمان طولانی باعث تغییر رنگ دندان ها می‌ شوند. در مواردی که دندان های متقاضی به علل ژنتیکی و یا استفاده از  داروها به صورت مزمن کدر  شده اند و زیبایی آن ها را تحت الشعاع قرار داده اند، بلیچینگ جایگاه مهمتری پیدا می‌کند.

بلیچینگ

بلیچینگ به معنای سفیدکردن دندان‌ها بوسیله مواد خاص اکسیدکننده مثل پراکسید هیدروژن میباشد. در این فرآیند، مواد اکسیدکننده به درون ساختار کریستالی مانند مینای دندان نفوذ کرده و باعث اکسید شدن رنگدانه های رسوب کرده بین هرم‌های مینایی دندان ها می‌شود. با گذشت زمان مواد اکسیدکننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار دارد نیز نفوذ کرده و رنگ آن را روشن‌تر می کند.

تفاوت لمینت با بلیچینگ  

بلیچینگ و لمینت هر دو به منظور سفید کردن دندان ها استفاده می شوند.

·       لمینیت

باور عمومی بر این است که فقط با لمینیت می توان دندان ها را سفید کرد. به همین دلیل این روش بیشتر رواج پیدا کرده است . جنس لمینیت ها از کامپوزیت یا سرامیک می باشد که با یکدیگر  متفاوت می باشند. در نوع سرامیکی دندان ها را می تراشند و برای اینکه لمینیت تهیه شود ،عمل قالب گیری از دندان ها صورت می گیرد و به لابراتوار ارسال می شود و قالب تهیه شده روی دندان قرار می گیرد. برای اینکه نامنظمی دندان ها رفع شده و رنگ دندان ها تغییر کند از لمینت سرامیکی استفاده می شود که روش مناسبی برای این منظور می باشد.

·        بلیچینگ

برای سفید کردن دندان به جز لمینت از بلیچنگ هم استفاده می شود. بلیچینگ فرم و سایز دندان ها را تغییر نمی دهد و تنها باعث تغییر رنگ دندان ها می شود .در این روش ابتدا عمل جرم گیری و سپس پولیش دندان ها انجام میشود. در روش بلیچینگ ماده منحصر به فردی برای سفید کردن دندان استفاده می شود.

نتیجه گیری درباره تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان

در روش لمینت ساختار دندان تغییر می کند و دندان ها تراش داده می شوند اما در روش بلیچینگ ساختار دندان بدون تغییر باقی میماند.بلیچینگ فقط به منظور سفید کردن دندان مورد استفاده قرار می گیرد  .

توصیه می شود قبل از انجام هر یک از روش ها ابتدا با دندانپزشک خود مشورت کنید چون وی براساس ساختار دندان و تقاضای شما بهترین روش را پیشنهاد خواهد داد.

 

آیا بلیچینگ عوارضی دارد؟

 

اصولا بلیچینگ هم مانند هر درمان دیگرى ، اگر تحت نظر دندانپزشک متخصص انجام گیرد ، عارضه خاصى ندارد البته ممکن است دندانها تا مدتی بعد از درمان بلیچینگ، حساس باشند که موقتى است و با استفاده از خمیردندانهاى ضد حساسیت برطرف خواهد شد.در ضمن در صورت عدم توجه در ایزولاسیون بدلیل تماس ماده بلیچینگ با بافت لثه و گونه ، ممکن است این نواحى دچار سوختگى شود که در این حالت درمان خاصى لازم نیست و ظرف مدت چند روز این حالت برطرف خواهد شد.

البته بایست توجه داشت که بلیچینگ در دوران باردارى ، دوران شیردهى و قبل از سن بلوغ ممنوعیت استفاده دارد.

روش های بلیچینگ دندان

 

به طور کلی دو روش در بلیچینگ وجود دارد:

  • office bleaching

در این روش (سفید کردن در مطب)، ژل های bleaching با غلظت بالا و برای مدت زمان کوتاه و مشخص بر روی دندان قرار می‌گیرند. سرعت سفید شدن دندان در این روش نسبت به روش خانگی بیشتر است ولی در صورتی که به درستی استفاه نشود ممکن است باعث حساسیت زود گذر در لثه و مخاط دهان شود. در نتیجه نیازمند مهارت بالای دندان پزشک میباشد. در این روش برای جلوگیری از تماس مواد اکسیدکننده با لثه‌ها از ژل های محافظ مخصوصی استفاده می‌شود که با مهارت بر روی لثه قرار می‌گیرد و با نور آبی محکم می‌گردد. ماده مورد استفاده در بلیچینگ دندان ، پراکسید هیدروژن(مطبی) و یا کاربامید پراکسید (خانگی)میباشد.

 

  • Home bleaching

روش‌ دیگر، سفید کردن دندان ها در منزل زیر نظر متخصص و توسط خود بیمار انجام می شود. در این روش دندانپزشک از دندان های شما ، قالب دقیقی تهیه میکند و از روی قالب تهیه شده تری های پلاستیکی نازک و شفافی ساخته میشود. در این تری پلاستیکی فضای مناسب بین دندان و وسیله پلاستیکی پیشبینی شده. بیمار ژل‌ مخصوص را طبق دستور پزشک در آن قرار میدهد. در نهایت پس از گذشت چند هفته و پس از استفاده از ژل مربوطه طبق دستور العمل دندانپزشک، دندانها به سفیدی مورد نظر می‌رسند . ژل مورد استفاده در این روش بین شانزده تا بیست درصد غلظت دارد.

teeth-whitening

 

نکته پایانی این که بلیچینگ موفق، اکثرا از درمان آفیس بلیچینگ بعنوان استارتر (شروع کننده) و هوم بلیچینگ بعنوان تثیبت کننده، تشکیل میگردد. بنابر این توصیه کلی این است که یا از هر دو روش استفاده کنید و یا در صورت انتخاب یک روش، هوم بلیچینگ با وجود سخت تر بودن و نتیجه طولانی مدت، در نهایت نتیجه مطلوب تری خواهد داشت.

 

تجویز روش مناسب زیر نظر دندانپزشک زیبایی انجام میشود و بستگی به میزان رضایت بیمار دارد.

این پست توصیه می شود

نظرات